Крадіжка на «порожньому» місці

Щорічно бюджет Херсона недоотримає десятки мільйонів гривень земельного податку. Користувачі величезних ділянок по всьому Херсону систематично ухиляються від його сплати.

Наприклад, підприємство «Укрсельхозмаш» займає територію колишнього комбайнового заводу, який розташований між вулицями Ладичука, Іллюші Кулика і Бериславським шосе. Уже дев’ять років компанія орендує площу більш ніж 70 га за адресою Тираспольська, 1. При цьому податок на землю підприємство наполегливо відмовляється платити по самих різних причинах: «У 2010 році підприємство отримало дозвіл на проект землевідведення за умови, що вони погасять збитки попереднього власника, – пояснює заступник начальника управління містобудування та землекористування Херсонської міської ради Максим Ващук. – Всього вони повинні були заплатити близько 10 мільйонів гривень. Вони не заплатили раз, ми їм нагадали, вони знову відмовилися платити. Керівник підприємства Олександр Олійник робить все, щоб не підписати договір оренди на землю: то кома йому не так стоїть, то змінюється назва фірми – і треба переробляти всі документи. Хоча територія використовується – є заправка, машини продають, але місто з цієї території грошей не отримує. Зараз вони повинні Херсону майже 13 мільйонів гривень».

Останній раз нормативно-грошова оцінка херсонської землі проводилася в 2013 році. З 2016-му її скасували через суд, відкинувши місто на 17 років назад, до оцінки землі 1999 року. За тими документами, базова вартість оренди квадратного метра міської землі була 44 гривні. Для порівняння, зараз в Херсоні базова вартість оренди квадратного метра – 362 гривні (у Миколаєві – 333 грн, в Луцьку – 386 грн, в Сумах – 414 грн). Тобто, кілька років міська земля оцінювалася в рази менше реальної вартості. Та й ту суму найбільші землекористувачі Херсона відмовлялися платити.

У когорті злісних неплатників – більшість власників колишніх працюючих заводів і підприємств. Наприклад, «Смарт Мерітай Груп», з моменту викупу майна колишнього Суднобудівний завод не платить в місто гроші за 118 га, які компанія зараз використовує. А власники «Електромаш» на проспекті Ушакова і завод не розвивають, і гроші за землю не платять: «Це компанія унікальна, – сміється Максим Ващук. – Пам’ятаю директор «Електромаш» розповідав, що вони дуже хочуть зберегти підприємство. Але крім кількох кафе там більше нічого не працює. При цьому за величезний «шматок» в п’ять гектарів у центрі Херсона вони вперто не платять».

«Економлять» або не платять за землю у тому числі працюючі підприємства: товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонський хлібокомбінат» використовує вісім ділянок по всьому місту, а платить за них за ціною старої оцінці землі.  Або ТОВ «ПМК-19», якому належать мережі будівельних магазинів «33м2» і «Строй-КА». Компанія протягом багатьох років примудряється не оформляти документи на землю площею 3,3 га і не платити за оренду. Збитків в міськраді нарахували на 3 мільйони гривень, які ще належить стягнути через суд.           Всі ці суми – це недоотримані в бюджет Херсона гроші, які могли б піти на покупку нового транспорту, благоустрій, розвиток міста або на соціальні програми. Хоча Максим Ващук впевнений, що в міській казні ці гроші все ж «задзвенять», незважаючи на активний опір орендарів: «Якщо не можуть використовувати ці землі, то нехай продають – впевнений Ващук. – А так і місто не розвивається, і земля простоює. Більш того, зараз кілька великих землекористувачів об’єдналися, щоб через суд скасувати існуючу оцінку. Ініціював подачу позову директор «Укрсельхозмаш» Олександр Олійник, до нього приєднався «Херсонський хлібокомбінат» … Нібито, рішення прийнято з порушеннями процедури, хоча це і неправда. Судове засідання призначено на вівторок, 21 травня. Очевидно, що в разі виграшу кількох ділків в результаті постраждають всі херсонці».

Джерело: Вгору