Розумна інфраструктура (Smart Infrastructure), IoT

Смарт інфраструктура міста – це орагнізація процеса управління міською інфраструктурою за допомогою електронних системам. Сучасне обладнання має бути адаптивне до присутності людини та відповідати високим стандартам енергоефективності. Елементи  Інтернету речей (IoT) повинні забезпечити можливість онлайн керування системами та вчасно отримувати інформацію про всі несправності, збої тощо.

Із основних елементів розумної інфраструктури виділяють: 

Розумний підхід до вуличного освітлення

Цього року розпочато масштабний проект модернізації вуличного освітлення міста із заміною на сучасні енергоефективні світильники. У результаті реалізації проекту можливо буде заощаджувати від 50 до 80% електроенергії. Проект реалізується разом із Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO) та компанією Clean Energy Solutions.

В рамках проекту передбачено облаштування більш ніж 80 вулиць енергоефективними вуличними світильниками із системою дистанційного управління. Проект передбачає залучення грантових коштів у розмірі до 2 млн. євро від Північною екологічної фінансової корпорації (NEFCO) при 10% співфінансуванні з міського бюджету.

Internet of Things (IoT)

Інтернет речей (Internet of Things, IoT) – це система, що об’єднує реальні речі у віртуальну мережу. Завдяки цьому ефективність роботи підвищується, а втручання людини мінімізується. Архітектура IoT: прилади розпізнають один одного (завдяки інфрачервоним міткам чи QR-кодам), отримують інформацію з довкілля (завдяки різним датчикам, сенсорам, а також Bluetooth та Wi-Fi), мають мережу для зв’язку між собою та комп’ютер, який все це обробляє.

Умовно IoT проекти розподіляються на 2 групи в залежності від типу комунікацій з пристроєм:  масові (Massive MTC) та критичні (Critical MTC).

Масові IoT – невелика кількість даних та величезна кількість сенсорів. Це смарт будівлі (допомагають скорочувати витрати на споживання води, світла, теплоносія), система Eway (відстеження рух громадського транспорту), система моніторингу доставки посилок Нової пошти, тощо.

Критичні IoT – один сервер, якій приймає обробляє та аналізує багато даних від великої кількості пристроїв. Ключова складова – оперативність передачі інформації через стійку мережу, адже від цього часто залежить людське життя. Приклади – автономні авто, управління транспортними потоками – вирішення проблем заторів, транспорт з автопілотом, нова якість е-медицини: моніторинг стану здоров’я пацієнтів в онлайн (натільні датчики), хірургія на віддалені, управління промисловим обладнанням, тощо.

Міський Інтернет речей (Urban IoT) – комунікаційна інфраструктура, що надає єдиний, простий і ефективний спосіб доступу до безлічі публічних сервісів для централізованого управління містом та підвищення комфортності міського середовища та поліпшення економічних показників експлуатації систем розумного міста.

Сегменти Urban IoT: управління трафіком, паркувальним простором, зберіганням і вивезенням сміття, моніторинг рівнів шуму, енергопостачання об’єктів міського господарства, стану інженерних споруд, надзвичайних ситуацій, якості середовища проживання, облік споживання енергоресурсів.

Для запровадження Urban IoT необхідно отримувати інформацію від різноманітних сенсорів: забруднення, температури, вологості, тиску, рівня освітлення, відкриття/закриття, рівня середовища (тверді, рідки, сипучі) звуку/шуму, детектор руху, удару, вібрації геопозиціонування, зусилля (тензосенсор), тощо. На сьогодні розпочатий процес вивчення можливостей Urban IoT в цілому та шляхів поступового запровадження сучасних технологій зокрема. Наприклад, щодо  вдосконалення традиційних способів зняття показників квартирних та будин6кових лічильників за допомогою сучасної мережі LoRaWAN (одна базова станція може збирати до 5 000 приладів в діапазоні до 15 км). Цікаво, що крім лічильників з вбудованим модулем LoRaWAN існують різні модифікації модемів для підключення в систему лічильників моделей «минулого покоління».